ING Hubs Poland

DevOps Engineer (Omnibus/ Netcool)

Parametry oferty
praca hybrydowa
Katowice, śląskie (Polska)
Zabrska 19
mid

Technologie, których używamy

System operacyjny

Linux

O projekcie

Working at ING means working in a dynamic and international setting. You will become a member of the innovative, fast moving team. A fun environment where there is lots of opportunities to improve yourself.
In addition we offer:
  • Fun
  • A competitive salary
  • Working with highly skilled people
  • Working in an area which is of great importance to the strategy of ING
  • An International atmosphere
  • Great training and education opportunity
  • Think Forward! Our purpose is to empower people to stay a step ahead in life and in business. We are an industry-recognized strong brand with positive recognition from customers in many countries, a strong financial position, Omni-channel distribution strategy and international network. If you are a technically, passionate team-player, proud of your craft, solution-focused and have a broadly interest please read on.

    Twój zakres obowiązków

    • Research & development of availability monitoring tasks realization
    • LCM (application configuration and change due to delivery of high availability and security)
    • Other (meetings, trainings, …)

    Nasze wymagania

    • You have knowledge of the IBM Netcool Omnibus,
    • You are experienced in configuring Netcool probes and object server,
    • You are a person, who think in solutions by analyzing facts and information instead finding excuses,
    • You are openminded, different options will collide on the content, but don’t make it personal,
    • You are a person who works well with and you also enjoy working with others,
    • English level - B2.

    • Knowledge how to build and maintain CI/CD pipelines (including Gitlab/Artifactory/Ansible/Azure DevOps)
    • Experience in administration of Linux (RedHat)
    • Having a learning attitude - not only to master new technologies, but also on the interpersonal level
    • Ability to realize that the value of your work is quality x acceptance and to want to become better at both
    • Ability to work in a team and being able to ask for and receive feedback
    • Exceptional problem-solving capabilities
    • At least 2 years of working experience with IT, preferably in regulated, international enterprise
    • Bachelor degree, preferably in IT, but if you are self-taught and love IT from an earlier age that might work too
    • Truly enjoy working together with others
    • Curious and confident

    Benefity

    • dofinansowanie zajęć sportowych
    • prywatna opieka medyczna
    • dofinansowanie nauki języków
    • dofinansowanie szkoleń i kursów
    • ubezpieczenie na życie
    • spotkania integracyjne
    • siłownia w biurze
    • gry wideo w pracy
    • parking dla pracowników
    • strefa relaksu

    Tak się u nas pracuje

    Klikając w przycisk „Aplikuj” potwierdzasz, że zapoznałeś(-łaś) się i akceptujesz Regulamin serwisu.

    Grupa Pracuj S.A. jest administratorem Twoich danych m.in. dla celów świadczenia Ci usług w the:protocol oraz w celach analitycznych i marketingowych. Jeżeli masz pytania lub chcesz skorzystać ze swoich praw (dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, sprzeciwu lub skargi do PUODO), skontaktuj się z nami: [email protected] lub z naszym inspektorem ochrony danych: [email protected]. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

    Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami. Jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie Twoich danych na potrzeby przyszłych ofert rekrutacyjnych, będziemy je przechowywać przez rok. Wszelkie informacje dotyczące sposobu przetwarzania przez nas danych osobowych znajdziesz tutaj: https://inghubspoland.com/assets/files/Informacja_dla_kandydatow.pdf We kindly inform you that we will get in touch only with the chosen candidates. If you agree for processing your data for future recruitment offers, we will keep the data for a year. All information concerning the way we process personal data can be found here: https://www.ing.jobs/download/information-for-candidates-1.htm